niedziela, 15 maja 2016

Efekt Pratfalla - ideał jest sam.

Krzysiek Dziekański

Jak działa efekt Pratfalla?


To proste. Jak ubrać to zjawisko w kilka zwięzłych słów? Podnoszenie atrakcyjności, poprzez drobne błędy i niedoskonałości.
A jeszcze bardziej „po chłopsku”: nie lubimy ideałów, bardziej cenimy sobie osoby, które również popełniają błędy te większe, jak i mniejsze, również ponoszą porażki. Naukowo udowodniono, że „chodzące ideały” (tu; osoby odnoszące więcej sukcesów, popełniające mniej błędów lub osoby retuszujące swoje błędy i porażki) są mniej lubiane i mniej doceniane w towarzystwie.

Dlaczego?

To równie proste. Lepiej czujemy się przy osobach, które jak my czasem błądzą, a już szczególnie dobrze przy tych, którzy ponoszą porażki podobne do naszych. Mamy wtedy świadomość, że nie tylko nam się czasami nie powodzi. Lubimy słuchać o porażkach innych w tym samym stopniu co o ich problemach. Buduje to więź i intymną atmosferę, dzięki której grono osób pozytywnie do nas nastawionych stanowczo się powiększa.

Wniosek też prosty:

NIE wstydź się swoich błędów i porażek, warto czasami opowiedzieć jakąś anegdotę czy podzielić się z kimś większym błędem.

WPIS JEST FRAGMENTEM KSIĄŻKI, KLIKNIJ, ABY ZAKUPIĆ MOJĄ KSIĄŻKĘ ZA ZALEDWIE 7,82

Krzysiek Dziekański / Author & Editor

Piotr Jędrzejewski - początkujący blogger, który zwinnie włada językiem i potrafi nim ciąć niczym mieczem. Pisze to, co przyniesie mu wena.

Krzysiek Dziekański - zaawansowany blogger ze sporym stażem. Uwielbia psychologię; Męska Strefa powstała z jego inicjatywy. Autor książki: "Darquizi - samorozwój"

3 komentarze:

 1. Racja ! :) Te ,,ideały,, są mniej lubiane. Znamy takie przypadki. Wniosek najlepszy :) Pozdrawiamy http://agssymi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba podbudowałeś moją samoocenę. Fajny wpis, warto wiedzieć ;)

  http://nellyyy-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Mozna tez stwierdzic, że niektórzy ludzie boją się ludzi którzy pracują ciężej i mają lepsze efekty :D nie chcę strugac psychologa bo nim nie jestem xd no ale ciekawy temat powiem szczerze :) błędy są równie ważne w życiu dają nam wiele nauki i doswiadczenia :)

  OdpowiedzUsuń

Coprights @ 2016, Blogger Template Designed By Templateism | Templatelib